Čekatelský Lesní kurz Vlk 2016

Tipy na vychytávky vybavení, propagační činnost, nebo věci ve slevě patří sem!
Marty
Junák - zelenáč
Kontaktovat uživatele:

Čekatelský Lesní kurz Vlk 2016

Příspěvekod Marty » 13 říj 2016 18:15

Čekatelský kurz Vlk 2016
Letní běh kurzu
(Článek z časopisu Lokali celé číslo zde http://lokali.xf.cz/lokali416.pdf)

Odjezd na kurz
Třetí den po skončení letošního letního tábora v Sedle jsem vyrazil na Vlčácký lesní kurz. Z mích pocitů před odjezdem jsem si sám nebyl jistý, zda se tam těším, a co mě vlastně bude čekat, ale když už jsem se tak rozhodl, nešlo už vycouvat. Přes naši vlčáckou skupinku na facebooku jsme se domluvili s jedním skautem z Prahy a udělali sraz. Ozvali se ještě dva skauti, že se přidají. Jaké bylo, ale naše překvapení, když jsme se na nádraží sešli v sedmičlenné skupině. Takto početná skupinka jsme vyrazili směrem do Českých Budějovic. Cesta ubíhala poměrně rychle, jelikož jsme si měli o čem povídat. V Budějovicích jsme přestoupili na linkový autobus na Nové Hrady. Sraz celé skupiny kurzu byl v altánku u zastávky Nové Hrady/Údolí. Do smluveného času nám stále zbyla hodina, tak jsme se seznámili i s ostatními.

Zahájení
Kurz začal úvodní scénkou se symbolickým rámcem knihy Džunglí. Pár seznamovacích her a rozdělení do čtyř šestek. Celkově mě překvapil přístup na kurzu.Už od začátku se k nám instruktoři chovali, jako k bandě malých nezbedných vlčat. Jak kurz časem postupoval, pochopil jsem celkový význam , že vcítění se do někoho koho máme vést je nejlepší metoda učení pro budoucí přístup k dětem. První večer proběhl úvodní rituál na kterém jsme dostali žluté šátky a celé to mělo takový zvláštní nádech. V kroužku se zpívala i písnička Chválím tě, Země má.

Denní program
Každodenní program probíhal podobně: ranní budíček s písničkou, rozcvička, snídaně, naučný program, fitka (rychlá pohybová hra), svačina, druhá část naučného programu, oběd, polední klid, odpolední program, svačina, druhá část odpoledního programu, patroni (zhodnocení celého dne od včerejšího večera se svým skupinkovým instruktorem), večeře, nástup, večerní aktivity.
Tento harmonogram se dodržoval s mnoha obměnami nebo menšími úseky, dopolední část byla rozdělena na dvě aktivity, jako byl naučný program a např. Vlčáctví.
Speciální akce, které proběhli: Simulovaná záchranná akce pomoci zraněným. Byl tam případ šesti lidí různě poraněných a my jsme je ošetřovali. Po celé akci bylo společné zhodnocení, co se nám povedlo, a kde jsme se nezachovali dobře. Další extra akcí byl celoodpolední závod vlčat podle originálu. Apod.
Opravdu mě to bavilo, protože je to moc fajn, a že jsem si to mohl sám osobně vyzkoušet.

Závěrečný rituál
Závěrečný rituál se z části odehrával na stejném místě jako zahajovací. Měli jsme při něm možnost se zamyslet nad celým letním během. A jako třešnička na dortu jsme se mohli vykoupat za tmy pod místním vodopádem.

Co mi kurz dal?
Správné povědomí, jak se chovat, a jak pracovat s vlčaty. Uvědomit si, kde jsem až dosud dělal chyby. Jak vytvářet vlčatům program, a proč je to důležité to dělat zrovna takto. Spoustu inspirace a her, které sám budu chtít se svou smečkou vyzkoušet. Povědomí o rituálech a tradicích v jiných střediscích či oddílech po celé republice. A mnoho dalšího.
Závěrem bych chtěl určitě doporučit tento kurz. Všichni, co chcete v budoucnu pracovat s vlčatama si jej určitě nenechte ujít. Mě čekají ještě dva víkendy kurzu, a už teď se na ně velice těším.
Foto některých účastníků kurzu…

Vlk 2016.jpg
Vlk 2016.jpg (16.23 KiB) Zobrazeno 212 x
S pozdravem Globální moderátor Márty

Bůh stvořil zemi a vše ostatní je Made in china :D

Zpět na “Skauti radí”